Lenka Šmídová

Reprezentantka ČR, najúspešnejšia česká jachtárka všetkých dôb, strieborná z OH v Aténach 2004, víťazka 3 pretekov Svetového pohára, bronzová z MS 2001 a veľa ďalších úspechov, členka YC Spolana Neratovice

Ako ste sa vy k fototerapii dostala?

Úplne prvý kontakt bol asi v roku 1995, keď som mala zápal šliach v zápästí. Zašla som na našu rehabilitáciu a tam mi zápal liečili tou klasickou halogénovou biolampou. Dochádzala som tam asi dvakrát týždenne počas troch týždňov a zápal bol vyliečený. Potom dlho nič a ďalšie stretnutie bolo až pred Aténami s vašou biolampou.

Aký problém bol vo vašom kolene na olympiáde?

Ja si myslím, že to boli záťažovo unavené úpony svalov z dlhodobej záťaže a zápal v kĺbovom puzdre. Ja som si to ale veľmi neliečila, len rôznymi krémami počas 2 mesiacov, a stále ma to bolelo - to bolo tesne pred olympiádou. Potom som sa asi 10 dní pred odchodom do Atén posťažovala reprezentačnému trénerovi Dr. Větvičkovi a ten mi práve odporučil biolampu a za tých 10 dní mi to skutočne prešlo a na olympiáde mi to potom dalo pokoj.

Aplikovala som svetlo biolampy v pulzovom režime – zaujímavé bolo, že v priebehu prvej minúty svietenia sa bolesť pocitovo mierne zvýšila, ale v priebehu ďalšej terapie veľmi rýchlo odoznela a koleno bolo bez bolestí. To mi pomohlo zvládnuť celý olympijský jachtársky závod prakticky bez bolesti a určite to prispelo k mojej pohode a k zisku medaily.

A ako využívate Biostimul dnes?

Akonáhle som mala biolampu doma, začala som ju používať na všetko možné. Mám ten akumulátorový, nabíjací, naučila som ho nosiť stále so sebou a používať kľudne i na verejnosti, keď ma niečo začalo hnevať, napríklad aj v reštaurácii. Kedykoľvek mám potrebu si riešiť nejaký zdravotný problém a mám chvíľku čas, tak to hneď využívam.

Jediné, čo mi na tom trošku vadí je, že sa ma hneď všetci začnú vypytovať, čo to je a na čo to je dobré – a ja väčšinou nemám veľa času im to vysvetľovať, čo mi je ľúto, pretože viem, že i im by to určite pomohlo. Keby som to ale mala každému vysvetľovať, tak by som už nestíhala svoje veci – a tak sa teraz už občas stane, že to radšej ani nevytiahnem…

Vy ste veľa vo svete, u nás mnoho tréningových vodných plôch nie je – cestuje Biostimul s vami?

Áno, cestuje – to je obrovská výhoda, že je to na akumulátoroch, že nemusím sedieť niekde pri zásuvke, ktorá je všade iná - to by potom pre mňa strácalo zmysel. Teraz som napríklad bola mesiac na sústredení a na pretekoch na Floride, mala som Biostimul so sebou, ale nabíjačka mi bola na nič, pretože tam majú inú sieť - a predstavte si, že mi to ten mesiac vydržalo! Bez nabíjania!!! Tam som našťastie ničím veľkým netrpela, svietila som si iba dvakrát denne po 5 minútach na tú ruku, ale celé tri týždne mi vydržal! Až keď som prišla domov, tak som si uvedomila, že som vlastne mohla využiť ten auto napájač 12V, ale ja som to fakt nepotrebovala. To je úplne skvelé!

Takže kedy vás teda liečenie fototerapiou Biostimulom najviac presvedčilo?

Podarilo sa mi za jeden deň vyliečiť si nádchu, ktorú mám normálne po celý rok – pamätáte si, ako som tam u vás minule smrkala? Fakt tomu nemôžem uveriť – párkrát som si nasvietila do nosa a nádcha je preč! A ešte musím dodať, že som absolvovala prvý kúpeľ v tom vašom rašelinovom extrakte BALNEO Natural – je to skutočne úžasné.

Ďakujeme a prejeme veľa zdravia a úspechov do ďalšej olympijskej kampane!