Alergia

Charakteristika ochorenia

Peľové zrnká

Alergia je neprimeraná a zvýšená reakcia imunitného systému na bežný vonkajší podnet. Organizmus alergika je k danému podnetu precitlivený a na stretnutie s týmto špecifickým podnetom reaguje zápalovým procesom. Táto tzv. alergická reakcia má široké spektrum prejavov a vyplýva najčastejšie z prebiehajúceho zápalového procesu. Najčastejšími prejavmi sú: vyrážka, svrbenie, slzenie, nádcha, kašeľ, pálenie očí, opuch, začervenanie, únava, bolesti hlavy, nevoľnosť, horúčka, vracanie, hnačka a mnoho ďalších. Podnet vyvolávajúci alergickú reakciu nazývame alergénom. Pri kontakte s alergénom dôjde k tvorbe špecifických protilátok. Tieto špecifické protilátky pri opakovanom kontakte s alergénom reagujú ako pri prítomnosti infekčných činiteľov a vyvolávajú uvoľnenie látok spôsobujúcich alergický zapál. Alergény sa môžu do organizmu dostať vzduchom, kontaktom, či potravou. Medzi alergény prenášané vzduchom, tzv. inhalačné alergény, patria: pele, plesne, roztoče, látky produkované domácimi zvieratami. Inhalačné alergény spôsobujú ochorenie dýchacích ciest, alergickú nádchu, prieduškovú astmu. Medzi časté potravinové alergény zaraďujeme: orechy všetkých druhov, mlieko, vajíčka, morské plody a ryby, ovocie (najčastejšie citrusové plody, kivi, jahody, broskyne), zeleninu (zeler, petržlen), obilniny (lepok obsiahnutý v pšenici, ovsi, jačmeni, žite), sóju. Alergiu môžu spôsobiť aj rôzne chemické ingrediencie, ochucovadlá, farbivá, konzervačné a antioxidačné látky v potravinách. Potravinové alergény vyvolávajú zažívacie ťažkosti a kožné ochorenia. Kontaktnými alergénmi môžu byť: ušľachtilé aj neušľachtilé kovy, kozmetika, čistiace prostriedky, farby, lepidlá, ale aj liečivé prípravky v podobe mastí a pod. Tieto alergény vyvolávajú kožné ochorenia. Injekčné alergény sú tie, ktoré sa dostávajú priamo do krvi, môžu to byť hmyzie jedy a niektoré vakcíny či lieky. Precitlivenosť na uvedené alergény môže byť do určitej miery dedičná.

Liečba alergie

V prípade alergickej reakcie je dôležité alergény odhaliť, navštíviť lekára alergológa a držať sa jeho pokynov a rád. Najlepšou liečbou je potom prevencia - vyhýbať sa kontaktu s alergénmi, ak je to možné. Alergie zatiaľ nie je možné úplne vyliečiť. Existujú ale možnosti, ako svoj zdravotný stav čo najviac zlepšiť. Pri prejavoch alergie sa vyhýbajte dráždivým potravinám (orechy, mlieko, vajíčka, citrusové plody), dbajte na prísun tekutín, obmedzte tuky, ktorých trávenie pre oslabený organizmus predstavuje zátaž. Zvýšte prísun vitamínu C (kel, zelená paprika, listová zelenina), horčíka (obilie, figy, tmavá listová zelenina, banány, mandle) a vápnika (mliečne výrobky, tofu, sójové bôby, slnečnicové semená, fazuľa, brokolica), beta karoténu. Veľký prínos pre alergikov má fyzikálna liečba. Modernou a účinnou metódou je liečba polarizovaným svetlom s biolampou Biostimul. Medzi odbory, ktoré najviac využívajú liečebné účinky polarizovaného svetla, patrí kožné lékárstvo. V Liečbe kožných alergických prejavov dosahuje táto vysoko účinná neinvazívna metóda vynikajúce výsledky. Polarizované svetlo má schopnosť prenikať do tkanív a pôsobiť v nich na stimuláciu prirodzených obranných, regeneračných a protizápalových mechanizmov. Aplikácia polarizovaného svetla potlačuje prejavy alergie a najmä posilňuje imunitný systém a napomáha tak jeho správnej funkcii. Liečba farmakami spočíva v odstraňovaní príznakov alergie. Jednak sa podávajú lieky, ktoré pôsobia úľavu pri prejavoch alergie, jednak lieky, ktoré znižujú precitlivenosť a produkciu zápalových látok v organizme, čím potlačujú vlastný alergický zapál.

Liečba alergie biolampou Biostimul

Polarizované svetlo biolampy Biostimul účinne preniká do tkanív a v mieste pôsobenia urýchľuje látkovú výmenu, stimuluje tak tvorbu protizápalových látok, napomáha hojeniu. Biolampa Biostimul má vďaka modernej technológii FOTONYX certifikovanú mieru polarizácie 96% (Biostimul BS 103) alebo 99% (Biostimul BS 303) a preniká teda do tkanív hlboko a účinne. Pri alergických nádchach je výhodné použiť dutinový aplikátor Biostimul BS 601, ktorý je možné zasunúť priamo dovnútra nosnej dierky, kde pôsobí priamo na sliznice a má tým pádom vyššiu účinnosť. Aplikáciami možno ako podporiť imunitu a posilniť organizmus, tak urýchliť hojenie a potlačiť alergické prejavy. Tento spôsob liečby svetlom je neinvazívny a pôsobí na stimuláciu prirozených obranných a obnovovacích mechanizmov organizmu. 

V prípade alergických prejavov na pokožke začnite s aplikáciou biolampy Biostimul ihneď pri prvých príznakoch. Očistite pokožku bežným spôsobom a aplikujte biolampu Biostimul zo vzdialenosti 1-2 cm od pokožky, najlepšie 2krát denne po dobu 10-15 minút krúživými pohybmi. Tento postup robte až do vymiznutia príznakov. Vhodným doplnkom je prípravok BioFluid. BioFluid má antialergický účinok, pôsobí antisepticky (dezinfikuje pokožku), pôsobí antiprureticky (proti svrbeniu), podporuje hojenie rán, napomáha pri potlačovaní kožných alergií. Aplikujte ho na postihnuté miesto pred a po aplikácii biolampy Biostimul. Polarizované svetlo biolampy Biostimul má schopnosť prirodzene aktivovať samoliečebný potenciál organizmu, a to pomocou jednoduchej a časovo nenáročnej stimulácie akupunktúrnych oblastí. Pre posilnenie imunitného systému aplikujte biolampu Biostimul na lymfatické oblasti: stred hrudnej kosti a oblasť solar plexus. Liečbu je tiež vhodné doplniť o aplikáciu na akupunktúrnu oblasť na vnútornej strane ľavého predlaktia.

Odporúčania pri alergii

  • odhaľte alergén a pokiaľ možno sa mu vyhýbajte
  • posilňujte imunitný systém pomocou pravidelných aplikácií polarizovaného svetla biolampy Biostimul
  • dbajte na dostatočný prísun tekutín
  • obohaťte stravu o vitamín C (kapusta, zelená paprika, listová zelenina), horčík (obilie, figy, tmavá listová zelenina, banány, mandle), vápnik (mliečne výrobky, tofu, sójové bôby, slnečnicové semená, fazula, brokolica), beta karotén
  • pri prejavoch alergie sa vyhýbajte dráždivým potravinám (orechy, mlieko, vajíčka, citrusové plody)

 

Prevencia alergie Alergie biolampa Biostimul

Ak plánujete mať deti, je vhodné, pokiaľ sa tehotná žena alergénom úmyselne nevyhýba (za predpokladu, že nie je alergička). Čím skôr bude prichádzať najlepšie ešte nenarodené dieťa do styku s alergénmi, tým je väčší predpoklad, že telo si hneď na tieto látky zvykne a už nikdy ich nebude považovať za cudzie, proti ktorým treba bojovať. Ideálne je, ak tehotná žena chová nejaké zviera, napr. psa a dieťa sa do tohto prostredia narodí. Alergiu na zvieracie chlpy určite nedostane. Horšie je, keď žije dieťa bez zvierat, rodičia všetko dokonale čistia, definfikujú, je u nich takmer sterilne. Ak takéto dieťa neskôr príde do kontaktu so zvieraťom, môže na to jeho imunitný systém reagovať búrlivo - odrazu sa dostane do kontaktu s niečím, čo nikdy nepoznalo, považuje to za cudziu nebezpečnú látku, proti ktorej musí bojovať a spustí sa alergia, ktorej sa dieťa už pravdepodobne nikdy celkom nezbaví. Veľko chybou je držať deti v extrémnej čistote, stále dezinfikovať byt, nechodiť alebo chodiť málo s dieťaťom von a aj tam sa snažiť, aby sa pri hre vôbec nezašpinilo. Naša spoločnosť až úzkostlivo dbá na hygienu, čo na jednej strane nemusí byť celkom na škodu, pretože to obmedzí prenos vírusov, na druhej strane to podporuje vznik imunologických ochorení a znižuje imunitu. Netreba žiť v ani jednom extréme - úplnej špine ale ani v stále vydezinfikovanom prostredí. Existujú prípady, keď sa dieťa v dospelosti alergie úplne zbavilo, ale je to skôr výnimočné. Hlavne ak sa alergia podchytí a lieči, zvykne sa stav veľmi zlepšiť. Biolampa Biostimul nedokáže alergiu úplne vyliečiť, dokáže však veľmi úspešne bojovať s jej príznakmi a zlepšovať stav.

Prognóza a možné komplikácie

Alergia sa prejavuje kožnými ekzémami, koprivkou, nádchou, ale môžu mať oveľa závažnejší charakter - astma, poškodenie pečene, obličiek, krvná nedostatočnosť. Rôzne typy ekzémov sú častým prejavom alergie. Skrývajú nebezpečenstvo v postupe v iných kožných problémoch a dýchacie ťažkosti (astma), navyše pri nich hrozí prienik infekcie do organizmu. Tiež očné alergické ochorenia postihujúce najmä spojivku sa môže prejavovať najskôr začervenaním oka a výskytom drobných výrastkov. Niektoré alergie sprevádzané atopickým ekzémom na viečkach môžu viesť v ťažkých prípadoch až k roztaveniu rohovky. Ďalšou formou alergie je tzv. angioedém. Ide o bolestivý opuch v oblasti tváre, pier, očných viečok, jazyka a v iných oblastiach. Ak vznikne v oblasti hltana, hrtana alebo jazyka, uzavrie tak voľný priechod dýchacím cestám a bez okamžitej pomoci hrozí udusenie.

Prejavom alergie môže byť až tzv. anafylaktická reakcia so šokovým stavom. Je to vystupňovaná celková reakcia organizmu na nejaký alergén. Podľa typu alergénu, miesta jeho pôsobenia a stupňa precitlivenosti alergika vznikajú príznaky anafylaktickej reakcie - nevoľnosť, nutkanie na vracanie, triaška, hnačka, astmatický záchvat, kašeľ, dýchavičnosť, sčervenanie, nervozita. Následný šok môže viesť až k strate vedomia, zlyhania srdca a zatvoreniu dýchacích ciest a vážne tak ohroziť život jedinca.