Reuma
Charakteristika ochorenia
Reumatizmus je bolestivé ochorenie, ktoré postihuje
predovšetkým pohybový aparát, spôsobuje zápaly kĺbov,
svalov, kostí a väzív, niekedy aj chrbtice. Aj keď je často
napadnutý len jeden kĺb, jedná sa o ochorenie
celého organizmu. Reumatické ochorenia sprevádza
bolesť, stuhnutosť, obmedzenie činnosti napadnutých kĺbov,
kostí i svalov. Medzi reumatické choroby patrí zhruba
šesťdesiat chorôb - tými najvážnejšími a najčastejšími
sú reumatoidná artritída, osteoartritída, dna, reumatická
horúčka.
Reumatoidná artritída je ochorenie, ktorým trpí asi 1% populácie, 3x častejšie ženy ako muži. Zvyčajne sa objavuje medzi 20. a 50. rokom života. Úlohu zohrávajú okrem iného genetické predispozície. Je to ochorenie tzv autoimunitné, čo znamená, že imunitný systém je zameraný proti vlastným tkanivám a orgánom. Bunky obranného systému tela útočia na vlastné tkanivá kĺbov a spôsobujú bolestivé opuchy, zápaly alebo spôsobujú zánik buniek v kĺboch. Každý vonkajší imunitný podnet (napr. rôzne infekcie a pod.) môže túto autoimúnnou reakciu naštartovať. Choroba sa prejavuje symetricky, teda postihuje väčšinou oba protistranné kĺby. Niektoré počiatočné príznaky majú nešpecifický charakter - únava, úbytok hmotnosti a pod. Obraz reumatoidnej artritídy je niekedy doplnený kožnými, kardiologickými (srdcovými), pľúcnymi či hematologickými (krvnými) prejavmi. Laboratórnym kritériom je prítomnosť tzv. reumatoidného faktora. Medzi prvé príznaky reumy patria bolestivé opuchy drobných kĺbov na rukách. Typická je ranná stuhnutosť, ktorá môže trvať aj niekoľko hodín. Zápalový proces postihuje aj kĺby nôh, členkov a kolien. Bolesť sa ozýva pri pohybe aj v kľude, trpia aj svaly a vznikajú deformity rúk a nôh. Postihnutie kĺbov a tkanív tiež sprevádzajú ďalšie príznaky, akými sú únava, zvýšená telesná teplota alebo nechutenstvo.
Liečba a prevencia reumy
Medzi najrizikovejšie faktory patrí zlá životospráva, stres a genetické predpoklady. Svoje zohráva aj psychika. Pri chronických reumatických ochoreniach sa používajú lieky na utíšenie bolesti - nesteroidné antireumatiká. Sú účinné proti bolesti, zápalu a znižujú teplotu, ale majú bohužiaľ tiež nežiadúce vedľajšie účinky. Hlavným problémom týchto liekov je, že narúšajú žalúdočnú sliznicu a poškodzujú tak zažívací trakt.
Nežiaduce účinky sa môžu prejaviť ako nevoľnosť, bolesti brucha, vracanie, ale môžu vzniknúť aj závažnejšie problémy a spôsobiť žalúdočné alebo dvanástnikové vredy. Účinnou a bezpečnou metódou tlmenia bolesti je liečba polarizovaným svetlom biolampou Biostimul. Analgetický účinok nastáva vďaka pôsobeniu svetelnej energie na zníženie citlivosti nervových buniek. Svetlo tiež pomáha likvidovať vlastný chorobný proces, ktorý je za vyvolanie bolestivých podnetov zodpovedný. Navyše, polarizované svetlo biolampy Biostimul aktivuje prirodzené faktory organizmu, ktoré sa podieľajú na likvidácii zápalu. Veľkú rolu hrá udržiavanie správnej životosprávy, ktorá priebeh ochorenia výrazne ovplyvňuje. Je dôležité venovať pozornosť strave - obmedziť živočíšne bielkoviny, teda hlavne mäso. Ak vyčerpá telo energiu na trávenie týchto látok, nedostáva sa mu energia pre obnovu rovnováhy v tele. To potom môže začať vysielať autoimunitnú reakciu. Ak sa organizmu nepodarí bielkoviny riadne rozložiť, zaplavuje sa rôznymi nebezpečnými metabolitmi, ktoré sa môžu ukladať aj do kĺbových puzdier alebo šliach. Po čase v týchto miestach dochádza k zápalom. Naopak, odporúča sa konzumovať pestrú stravu bohatú na rastlinné bielkoviny, vápnik, vitamíny a minerály. Prospešné bývajú tiež jednodňové pôsty, kedy sa pije dostatočné množstvo vody (nesýtené a bez prísad). Organizmus sa vyčistí od splodín a funkcie jednotlivých orgánov sa skvalitnia. K podpornej liečbe sa môžu pri reumatických ochoreniach použiť aj niektoré liečivé byliny. Okrem vyváženej diétnej stravy je pri prevažnej väčšine reumatických ochorení dôležitý pohyb. Je dôležité, ak je to možné, nenechať sa odradiť stuhnutosťou a bolesťou, ktorá ochorenie sprevádza, a udržiavať si fyzickú kondíciu. Najvhodnejšími športami sú plávanie, jazda na bicykli a turistika. Naopak, nevhodné sú športy silové. Primeraná pohybová aktivita zároveň prispieva k zníženiu telesnej hmotnosti, čo býva jedným z rizikových faktorov, ktoré majú vplyv na priebeh choroby. Súčasťou liečby reumatických ochorení je rehabilitačná starostlivosť. Zahŕňa individuálnu alebo skupinovú telesnú výchovu a pohybovú liečbu formou vodoliečby a elektroliečby. Psychický stav hrá nemalú úlohu medzi faktormi ovplyvňujúcimi priebeh ochorenia. Je žiadúce vyhýbať sa stresom a snažiť sa udržiavať aj psychickú pohodu a rovnováhu.
Odporúčania pri reume
- zdravá životospráva
- obmedzenie živočíšnych bielkovín - najvhodnejšie je vegetariánska strava, keď mäso, tak hovädzie
- strava bohatá na rastlinné bielkoviny, vápnik -vitamíny: C (citrusové plody), D (rybí tuk, droždie, mliečne výrobky), P (citrusové plody), minerály
- pohyb - najvhodnejšie je plávanie, chôdza psychická pohoda
- pravidelná biostimulácia postihnutých oblastí rehabilitačné cvičenia nevystavovať postihnuté kĺby nízkym teplotám
Pri podozrení na možné prejavy zodpovedajúce vyššie popísaným ťažkostiam je nutné vyhľadať odborného lekára a riadiť sa jeho pokynmi. V prípade už prebiehajúceho ochorenia je vždy je potrebné dodržiavať pravidelné kontroly u lekára a ním stanovený liečebný režim.
Liečba biolampou Biostimul
Polarizované svetlo generované biolampou Biostimul má vďaka jedinečnej technológii Fotonyx schopnosť cieleného prieniku do hlbších štruktúr tkanív, kde špecificky pôsobí na molekulárne usporiadanie bunkových membrán, posilňuje bunkový metabolizmus a významne tak urýchľuje regeneračné schopnosti a hojivé procesy, znižuje vnímanie bolesti a potláča zápalové pochody. Svetelná energia - postupne absorbovaná tkanivom, ktorým preniká - vyvoláva fotochemické zmeny, ktoré sú z liečebného hľadiska veľmi významné. Vďaka prirodzenému pôsobeniu svetelnej energie na zníženie citlivosti nervových buniek v mieste priechodu polarizovaného svetla dochádza k analgetickému účinku. Ďalej polarizované svetlo biolampy Biostimul pôsobí na aktiváciu prirodzených faktorov, ktoré sa podieľajú na likvidácii zápalu.
Nezanedbateľný význam má aj to, že svetlo biolampy Biostimul podporuje rozšírenie krvných ciev (to urýchľuje látkovú výmenu) a zosiluje reakciu vlastného imunitného systému. Biostimulačný účinok zvýšeného prísunu svetelnej energie výrazne podporuje a urýchľuje obnovu a zdravý vývoj poškodených buniek. To má veľký význam predovšetkým pri správnom hojení poškodených orgánov a tkanív, t.j. pri procese, ktorý má zásadný význam pre zachovanie celistvosti organizmu. V reumatológii si už liečba polarizovaným svetlom vydobila svoje stále miesto a stretáva sa s úspechom. Je jedna z mála efektívnych metód liečby tohto ochorenia. Aplikácia biolampy Biostimul sa vykonáva priamo na postihnuté oblasti, a to zo vzdialenosti 1 - 2 cm od pokožky, najlepšie 2 -3 x denne po dobu 10-15 minút. U veľkých kĺbov je dobré urobiť aplikáciu z troch strán. Celková doba aplikácie sa teda predĺži na 30 minút (z každej strany 10 minút). Po dokončení odporúčame jemne vmasírovať na postihnuté miesta prípravok BioGel, upokojujúci gél zmierňujúci bolesť a únavu, s obsahom bylinného komplexu. Terapiu je vhodné rozšíriť o používanie prípravku Balneo Natural - rašelinový extrakt. V prípade reumatických ťažkostí teplé kúpele obohatené o rašelinový extrakt prinesú rýchlu úľavu. Balneo Natural možno tiež aplikovať vo forme teplých zábalov. Pri reumatoidných ochoreniach možno využívať aj aplikáciu liečebného polarizovaného svetla na akupunktúrne oblasti - temeno hlavy, spánky, hrudná kosť, koleno, členok. Pri aplikácii na oblasť kĺbov, najmä u reumatoidných ochoreniach, môže v niektorých prípadoch dôjsť k zvýšenej bolesti v oblasti ošetrovaného kĺbu. Nie je to dôvod terapiu prerušovať, ide o prirodzenú reakciu organizmu. Je možné aplikačnú dobu skrátiť na polovičný čas alebo biolampu Biostimul aplikovať z väčšej vzdialenosti, a to 4 - 6 cm.
Prognóza reumy a možné komplikácie
Reumatizmus je plazivé ochorenie a jeho prognóza závisí
na na včasnom začatí liečby. Táto choroba sa sama
od seba nevylieči ani nezmizne. Naopak, bez sústavnej
a cieľavedomej liečby sa neustále zhoršuje. V prvom stupni
dochádza k oslabeniu svalovej sily, potom k postihnutiu kĺbov,
až k trvalým deformitám. Ochorenie postupuje dlho,
ale vytrvalo. Zápal spôsobuje deformity kĺbov vedúcich
až k ich celkovej stuhnutosti. Poškodenú chrupavku
totiž už organizmus nedokáže obnoviť.
Nejedná sa však o zápal lokalizovaný len v oblastiach
kĺbov, ale zápal celkový. Neskôr sa preto môžu vyskytovať
i mimokĺbové komplikácie. Na koži nad postihnutými
kĺbmi sa môžu objaviť tzv. reumatoidné uzlíky, zápalovo zmenené šľachy. Takto postihnuté šľachy ľahko praskajú a spôsobujú ďalšie obmedzenia pohybu.
Ďalšími prejavmi môžu byť postihnutie srdca a osrdcovníka,
ktoré zhoršuje činnosť srdca, očí, ktoré je spôsobené zápalom
spojiviek a iných častí oka, pľúc, obličiek, aj kostnej drene.
Reumatizmus postupne obmedzuje chorého v každodenných
činnostiach, športu, znepríjemňuje mu život bolesťou. Často sú
k liečbe reumatizmu užívané lieky, ktoré so sebou nesú ďalšie
ťažkosti, väčšinou tráviaceho traktu. Liečba reumatických
chorôb pomocou biolampy Biostimul je modernou a účinnou metódou,
ktorá potláča bolesť aj zápal vyskytujúci sa pri týchto
ochoreniach, a prispieva tak k plnohodnotnému životu.