Celulitída

Charakteristika ochorenia Celulitída biolampa Biostimul

Celulitída je proces charakteristický tvorbou hrbolčekov a jamiek v koži. Je výstižne popisovaný ako tzv. "pomarančová koža", lebo vzhľadom pripomína kôru pomaranča. Celulitída je najskôr zrejmá na zadných stranách stehien, v neskorších štádiách aj na vnútorných stranách stehien, po stranách trupu, v oblasti brucha, na zadku aj na zadnej strane ramien. Začína väčšinou v puberte a postupne postihuje 80% žien, ako obéznych tak aj štíhlych. V počiatočných štádiách je celulitída viditeľná len pri tzv. štipacom teste, kedy sa pri stlačení kože medzi dvoma prstami objavia jamky a hrbolčeky. V ďalších štádiách sú nerovnosti kože viditeľné vždy, môže dochádzať dokonca k vzniku častých modrín, opuchov a bolestivosti. Celulitída vzniká v dôsledku zmien podkožného tukového väziva a hromadeniu tukového tkaniva. Vplyvom ženských hormónov estrogénov dochádza k množeniu tukových buniek, ktoré sa naplňujú tukom, zduria a vytláčajú sa na povrch. Tak dochádza k vzniku hrbolčekov a jamiek. V takto postihnutých partiách sa spomaľuje metabolizmus, pokožka ochabuje, stráca elasticitu. Organizmus sa navyše snaží zhluky tukových buniek obaliť kolagénovými vláknami. Tým dochádza k vzniku stvrdnutých útvarov a zhoršenej priechodnosti krvných kapilár, čo proces ďalej zhoršuje. U mužov sa celulitída nevyskytuje, lebo majú odlišné usporiadanie podkožného tukového väziva.

Vznik celulitídy podporuje tesné prádlo zabraňujúce prúdeniu krvi, fajčenie, nesprávna životospráva, nedostatok pohybu, minerálov a vitamínov, sedavé zamestnanie, nadmerný prísun živočíšnych bielkovín a tukov (najmä vyprážané jedlá). Jej vznik spôsobuje tiež užívanie hormonálnej antikoncepcie obsahujúce estrogény. Estrogény blokujú pôsobenie vitamínu E, ktorý podporuje obeh krvi, a ďalej vitamínu B6, ktorý má močopudný účinok a odstraňuje zadržiavanie tekutín v tkanivách. Ukladanie tukových zásob okolo zadku a na stehnách môže podporovať aj opakované prechladnutie týchto partií. Väčší sklon k celulitíde majú ženy s nadváhou, nedostatočným prekrvením nôh, trpiace poruchami zažívania. Svoj veľký podiel má dedičnosť.

Liečba a prevencia celulitídy

Najdôležitejšie je nepodceňovať prevenciu. Ak sa celulitída objaví, je ťažké sa jej zbaviť. Základom je zdravý životný štýl. Dostatočne pite, aspoň 3 litre tekutín denne. Vhodné sú minerálne vody s minimálnym obsahom sodíka a bylinné čaje. Dbajte na dostatok pohybu – rekreačný beh, rýchla dlhodobejšia chôdza, jazda na bicykli, jazda na koni, plávanie, státie a chôdza v príbojových morských vlnách, aerobik, tanec, ktoré zvyšujú prekrvenie a posilňujú svalovú hmotu najmä okolo zadku, brucha a na dolných končatinách. Do jedálnička zaraďte stravu bohatú na vlákninu, ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, strukoviny, nízkotučné mliečne výrobky. Naopak obmedzte cukry a tuky, ale aj živočíšne bielkoviny. Dôležité je podporiť odvod splodín z organizmu. Odporúčame vykonávať detoxikáciu organizmu zaradením ovocného dňa, alebo jednodňové hladovky.

Základným predpokladom k úspešnému potlačeniu či odstráneniu celulitídy je rozprúdenie lymfatického obehu. To možno účinne dosiahnuť fyzikálnymi metódami liečby. Jednou z najúspešnejších je terapia polarizovaným svetlom biolampou Biostimul. Polarizované svetlo pôsobí na rozšírenie ciev a podporuje správne prúdenie krvi aj lymfy. Výsledkom je lepšie prekrvenie problematických oblastí. Možno ho aplikovať aj na tzv. akupunktúrne body a stimulovať tak cirkuláciu krvi, podobne ako je tomu pri klasickej akupunktúre.

Podporiť lymfatický systém možno tiež masážami, nech už profesionálnymi (lymfodrenáže, bankovanie, a pod.) či automasážami pomocou kefy či špeciálnych rukavíc, doplnené kozmetickými prípravkami proti celulitíde. Sprchovaním striedavo teplou a studenou vodou možno tiež docieliť lepšieho prekrvenia končatín. Liposukcia je chirurgická metóda odsávania tuku, pristupuje sa k nej až pokiaľ sa inými metódami celulitídu nepodarilo odstrániť. Nesie však riziká a zostávajú po nej jazvičky.

Odporúčania pri celulitíde

  • včasná starostlivosť o postihnuté oblasti
  • pravidelná aplikácia polarizovaného svetla biolampou Biostimul
  • dostatočný pitný režim
  • strava bohatá na vlákninu
  • strava bohatá na vitamín B6 – močopudný (droždie, pečeň, vnútornosti, ryby, celozrnné výrobky, nelúpaná ryža, strukoviny, ovsené vločky, kapusta),
  • vitamín C – funkcia ciev (citrusové plody, jahody, paradajky, zemiaky, kapusta, zelená paprika, listová zelenina),
  • vitamín E – rozšírenie ciev, správny krvný obeh (rastlinné oleje, pšeničné klíčky, listová zelenina, vaječný žltok, strukoviny, ružičková kapusta, špenát),
  • vitamín F – podporuje spaľovanie tukov (rastlinné oleje, pšeničné klíčky, slnečnicové semená, sójové bôby, orechy, avokádo, mandle)
  • obmedzenie tučných výrobkov a živočíšnych bielkovín
  • dostatok pohybu (jazda na bicykli, beh, chôdza, plávanie, tanec, jazda na koni)
  • masáže

Liečba celulitídy biolampou Biostimul

Polarizované svetlo biolampy Biostimul vďaka metóde Fotonyx má schopnosť efektívne prenikať hlboko do tkanív. Pôsobí na rozšírenie ciev a tým na zlepšenie prekrvenia a látkovej výmeny v miestach aplikácie. Pravidelné aplikácie stimulujú tvorbu kolagénu a ďalších látok, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie pružnosti a dobrého stavu tkanív. V oblastiach postihnutých celulitídou, kde dochádza ku zmenám podkožného väziva a hromadí sa tuk, tak zlepšuje prietok krvi a lymfy a bránia týmto zmenám. Pred aplikáciou biolampy Biostimul odporúčame na ošetrovanie pokožky naniesť doplnkový prípravok BioFluid. Potom robte aplikáciu biolampou Biostimul zo vzdialenosti 1-2 cm od pokožky 1kx denne po dobu 30 minút. Pri väčšej ploche postupujte po oblastiach, na ktoré nechajte biolampu Biostimul pôsobiť vždy 5 minút.

Prognóza a možné komplikácie celulitídy

V počiatočných štádiách je celulitída považovaná za kozmetický problém. Hlavné ťažkosti tkvejú v nepeknom vzhľade stehien a zadku, najskôr napr. pri sedení, ale neskôr je zrejmý aj bez stlačenia problematickej oblasti. Ak sa partiám postihnutým celulitídou a celkovému životnom štýle nevenuje dostatočná pozornosť už v týchto skorých štádiách, liečba sa čoraz viac komplikuje a nádej na zlepšenie stavu sa s nástupom ďalších štádií zmenšuje. V neskorších štádiách je celulitída sprevádzaná bolesťou a opuchmi.

Niekedy dôjde k súčasnému postihnutiu lymfatického systému a k sprievodným opuchom. Útlakom kožných nervov a ciev sa môže stať koža bolestivá na pohmat, ľahšie sa môžu tvoriť modriny, koža stráca pružnosť, stáva sa zraniteľnejšia a náchylnejšia k infekciám. Pri extrémnom postihnutí môžu nastať aj zdravotné komplikácie vyplývajúce najmä zo zväčšenej hmoty tukového tkaniva, ako sú poruchy kĺbov. Nezabudnuteľné sú komplikácie psychické. Efektívnou a nenáročnou metódou k zlepšeniu stavu a prevencii celulitídy sú pravidelné aplikácie biolampy Biostimul, ktoré pomáhajú prekrveniu postihnutej oblasti.