Hemoroidy (hemeroidy, zlatá žila)

Charakteristika ochorenia Hemoroidy zlatá žila biolampa Biostimul

Hemeroidy sú uzlovité rozšíreniny v žílách v oblasti konečníka, inými slovami kŕčové (varikózne) žily. Hemeroidálna pleteň je prítomná u každého jedinca, jedná sa o žilnú pleteň v oblasti konečníka. Až ochorenie týchto ciev spôsobuje vznik ťažkostí, ktoré nazývame hemoroidy. Môžu sa vyskytovať vo vnútri konečníka či vonku. Vnútorné hemoroidy sú výbežky vo vnútri konečníka, vonkajšie okolo ritného otvoru. Často ich sprevádza krvácanie pri vyprazdňovaní, ktoré je vo väčšine prípadov prvým príznakom ich výskytu. Pri výskyte vnútorných hemeroidov sa objavuje charakteristické jasno červené krvácanie až po stolici. V horšom štádiu hemoroidov môže dôjsť k ich vypadnutiu, dochádza k dráždeniu ritného otvora a nepríjemného pocitu v tejto oblasti. Niekedy prítomnosť hemeroidov vyvolá zvýšenú produkciu hlienu sliznicou konečníka. Pri vonkajších hemoroidoch sa objavuje dráždenie kože, svrbenie, vlhkosť, nepríjemné pocity, očistenie po stolici je obtiažne. Ak sprevádza hemeroidy bolesť, došlo k upchatiu žilky krvnou zrazeninou a v takomto prípade ide už o trombózované hemoroidy. Hemoroidy postihujú takmer 50% populácie starších tridsať rokov, častejšie sa objavujú u mužov.

Hlavnou príčinou vzniku hemeroidov býva zvýšený vnútrobrušný tlak spôsobený namáhaním oblasti hrubého čreva a konečníka. Námahou dochádza k zvyšovaniu žilného tlaku a zdureniu pletene s následným krvácaním alebo prolapsom (vypadnutiu) cievnej pletene kryté črevnou sliznicou pred ritný otvor. Svoju úlohu hrá aj slabosť sliznice nad žilnou pletenou. K zvýšenému riziku vzniku týchto ťažkostí dochádza pri zápche, hnačkách, pri tehotenstve, obezite, a to väčšinou za prispenia nedostatku pohybu, dlhého sedenia a nedostatku vlákniny v strave.

 

Liečba a prevencia hemoroidov

Hemeroidy sú považované za normálny jav, ak nespôsobujú ťažkosti. Liečba sa zameriava na odstránenie ťažkostí, prevenciu komplikácií a ich opakovanému výskytu. Pri diagnóze je dôležité rozlíšiť ťažkosti spôsobené hemoroidmi od závažnejších ochorení. Je nevyhnutné vylúčiť ritné trhliny, hnisavé ložiská, slizničné zápaly, črevné polypy alebo zhubný nádor. Podobné ťažkosti ako hemeroidy totiž môžu spôsobovať vážnejšie ochorenia – rakovina hrubého čreva alebo konečníka. Preto v prípadoch krvácania do stolice vyhľadajte lekára a požiadajte o riadne vyšetrenie.

Hemoroidy mierneho stupňa väčšinou nevyžadujú odborný liečebný zásah a pri dodržiavaní správnej životosprávy s vysokým prísunom tekutín, dostatkom vlákniny v strave a pri udržiavaní postihnutej oblasti v čistote zvyčajne ustúpia sami. K potlačeniu zápalu a bolesti sa užívajú masti a čípky, efektívne sú aj sedacie kúpele. Ak však ťažkosti aj tak pretrvávajú alebo sa opakujú, navštívte lekára, ktorý podľa závažnosti nálezu rozhodne o ďalšom postupe liečby, alebo odporučí ďalšie vyšetrenie, eventuálne chirurgickú liečbu. Veľmi účinný vplyv na urýchlenie hojenia, ale tiež na prevenciu výskytu hemeroidov má aplikácia polarizovaného svetla biolampou Biostimul. Táto moderná metóda využíva prirodzené energie svetla k podpore hojivých a regeneračných procesov v organizme. Lokálne zvyšuje bunkový metabolizmus a stimuluje tvorbu protizápalových a dôležitých stavebných látok. Pomáha tak nielen liečiť akútne ťažkosti, ale i predchádzať ich opakovaniu. Pre prevenciu vzniku hemeroidov je veľmi dôležité pravidelné každodenné vyprázdňovanie, dostatočný pitný režim, strava bohatá na vlákninu. Obmedzte dlhé sedenie a pravidelne sa venujte rýchlejšej chôdzi, turistike, plávaniu, tancu. Cyklistike a iným sedavým športom sa však naopak radšej vyhnite.

 

Odporúčania pri hemeroidoch

  • dbajte na dostatočný prísun tekutín
  • dbajte na príjem vlákniny v strave
  • robte pravidelnú a vhodnú pohybovú aktivitu
  • obmedzte príjem kávy a alkoholu
  • udržujte postihnutú oblasť v čistote (umývajte oblasť konečníka najlepšie studenou vodou, s použitím pH neutrálnych mydiel, napr. detské mydlo)
  • aplikujte polarizované svetlo biolampy Biostimul

Pri podozrení na možné prejavy zodpovedajúce vyššie opísaným ťažkostiam odporúčame vyhľadať odborného lekára a riadiť sa jeho pokynmi. V prípade už prebiehajúceho ochorenia je vždy treba dodržiavať pravidelné kontroly u lekára ním stanovený liečebný režim.

 

Liečba biolampou Biostimul

Aplikácia biolampy Biostimul výrazne kráti čas hojenia hemoroidov a pomáha predchádzať ich opätovnému výskytu. Polarizované svetlo Biostimul pôsobí protizápalovo a urýchľuje hojenie, pravidelné aplikácie biolampy Biostimul napomáhajú správnemu krvnému obehu a látkovej výmene, podporujú pružnosť a pevnosť ciev a tým pôsobia proti tvorbe hemoroidov. Veľmi prospešný je tiež jeho analgetický účinok - potlačenie bolesti.

Po dôkladnom umytí postihnutej oblasti a postreku výrobkom BioFluid aplikujte biolampu Biostimul zo vzdialenosti 1-2 cm na oblasť konečníka. Aplikáciu robte 3x denne po dobu 10 minút, prvých 10 aplikácií v kontinuálnom režime, potom prejdite na režim pulzný. Pre správnu liečbu je nevyhnutné dodržiavať pravidelnosť. Ďalej dbajte na hygienu, dostatok vlákniny a vitamínu C v strave. Aplikáciu biolampy Biostimul možno ešte doplniť aplikáciou na akupunktúrne oblasti 22 na aktiváciu lymfatického systému, čo vedie k zvýšeniu hojivosti. Po doliečení odporúčame vykonávať preventívne aplikácie na konečníku 2 - 3 razy v týždni, a to vždy večer pred spaním 10 minút v pulznom režime. Výrazne sa tak zníži riziko možnosti opakovania ťažkostí.

 

Prognóza a možné komplikácie hemoroidov

V počiatočných štádiách sa môžu hemoroidy vyskytovať často bez príznakov. Ale neskôr môžu značne znepríjemniť život. Spôsobujú ťažkosti pri vyprázdňovaní a očiste, nepríjemný pocit, dráždia a svrbia. Nepríjemnosťami sprevádzajúce hemoroidy môžu byť: mierne až silné krvácanie, zapály, zvredovatenie, vypadnutie a zaškrtenie, trombóza. Najčastejšou komplikáciou hemoroidov je práve trombóza - upchatie žilového uzlu. Prejavuje sa ako vystupujúci bolestivý uzlík. Trombóza je práve prípad, kedy hemoroid až veľmi silno bolí. Ak je trombóza vnútorných hemoroidov veľká, môže dôjsť k ich vypadnutiu a veľkej bolestivosti. Trombóza hemeroidov môže vyústiť k prasknutiu. Krvácanie v niektorých prípadoch môže byť veľmi výrazné a v extrémnom prípade môže viesť až k chudokrvnosti. Po častých a neliečených hemoroidoch môže dôjsť vypadnutiu sliznice konečníka a hrozí jej odumretie. Tento stav ohrozuje život jedinca. Preto je nevyhnutné hemoroidom venovať pozornosť už od samého začiatku ich výskytu.